Tasarrufu %50 ile daha yüksek ekonomi!

Eskiler yakıt tasarrufu yapmanın altın kuralının "gaz pedalına ayağın altında yumurta varmış gibi basmak" olduğunu söylerler. Otomobil sadece dur-kalklarda ya da yüksek hızlarda değil, gaz pedalına gereksiz yere fazla basıldığında da aşırı yakıt tüketir. Kullanım ve teknik bakımlara ilişkin önerilerimize uyarak yakıt tüketiminizi önemli oranda azaltabilirsiniz.

Gaz pedalına sonuna kadar basmadanda hızlı gidilebilir.Bunun için otomobili fazla zorlamadan da hızlandırmak ve hızı korumaya çalışmak yeterlidir.Otomobiliniz enjeksiyonluysa yokuş aşağı inerken gaza basmayın .Bu sistemler motor çalışır durumda ve araç viteste iken ayak gazdan çekildiğinde yakıt akışını kestiği için hiç yakıt tüketmez.Ancak yokuş aşağı inerken kesinlikle vitesi boşa atmayın ve kontağı kapatmayın .Kontak kapatıldığında fren sistemi çalışmadığı için yapılacak birkaç santilitrelik benzin tasarrufuna karşılık ciddi kazalarla karşı karşıya kalınabilir.
Yokuş çıkarken az yakıt tüketmek için yüksek viteste tam gaz yapmaktansa daha düşük viteste yarım, hatta çeyrek gaz yapmak daha doğru olur. 90km'den sonraki her 1 km artış yakıt tüketimini %1 oranında arttırır. Saatte 120 km hızla giden bir araç 80 km hızla giden bir araca göre %25 daha fazla yakıt tüketir.Yakıt tüketimini arttıran 'saldırgan' sürüşten kaçınınız ; ancak az yakıt tüketmek için çok düşük devirlerde kullanılan bir otomobilin motoru daha çabuk yıpranır. Bu da yakıt tüketimini azaltarak yapılan tasarrufun tamir ve yedek parçaya verilmesine neden olur.